Wczytuję dane...

Bezpieczne zabawki

Bezpieczne zabawki
Czy wiemy jakie zabawki kupować dzieciom, by je uszczęśliwić, a jednocześnie zapewnić im bezpieczeństwo podczas zabawy?
Pewnie tak, ale warto o tym przypomnieć.
Poszukując zabawek dzieciom starajmy się kupować te opatrzone znakami certyfikatów, niektóre z nich opisane poniżej.
* Certyfikat europejski CE (Conformité Européenne) - powinien gwarantować, że zabawka została wykonana wg obowiązujących norm. Zgodność nie jest sprawdzana przez zewnętrzne instytucje, lecz deklarowana przez producenta. UWAGA na znak China Export, który do złudzenia przypomina znak CE. Różnica polega na odległości liter od siebie. Znak europejski ma szeroką spację pomiędzy literami.
* Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka, Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny - oba nadawane przez polskie instytucje po specjalistycznych testach
* TUV Rheinland - certyfikat oznacza, że zabawka została sprawdzona w laboratorium niezależnej organizacji. Oznaczenie potwierdza, że spełnia ona normy unijne i wyprodukowano ją z bezpiecznych dla dziecka materiałów.
* FSC / PEFC- oznaczenie nadawane często zabawkom drewnianym, a oznacza, że zostały wykonane w sposób zrównoważony i ekologiczny. Symbol legalności źródła pochodzenia drewna, z którego powstał dany produkt.
* Safe Toys - to certyfikat w postaci przekreślonego czerwonego koła, jak znak zakazu, z oznaczeniem wieku dziecka np. 0-3. Oznacza on wówczas, że zabawka nie nadaje się dla dzieci w wieku poniżej 3 lat. Świadczy również o tym, że zabawka została wykonana z bezpiecznych materiałów, a jej konstrukcja nie zagraża zdrowiu dziecka.
I to na tyle dzisiaj. Do usłyszenia!